İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

İstiridye mantarı, Pleurotaceae familyasından yaygın olarak yenilebilen bir mantar türüdür. Latince isimi Pleurotus ostreatus olan bu mantar en lezzetli ve ekonomik değeri olan mantarlardan biridir. Şapkası istiridye şeklini andırması hasebiyle istiridye mantarı olarak adlandırılmıştır. Tabiatta kavak ağaçlarında yetişmesi hasebiyle kavak mantarı olarak da bilinir.

İstiridye mantarı yetiştirmek bir çok teşebbüsçünün ve mantar yetiştiriciliği ile uğraşan kişilerin alaka duyduğu bir konudur. Ayrı olarak ülkemizde çok sayıda istiridye mantarı üreticisi vardır. Ancak istiridye mantarı yetiştirme işi tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi belirli ortam şartlarının sağlanması vaziyetinde randımanlı olarak yapılabilir.

İstiridye mantarının yetiştirilmesinde en önemli faktörler ise aşağıda sıralanmıştır.

  • Kompost
  • Sıcaklık
  • Işık
  • Nemlendirme
  • Havalandırma

 

Yukarıdaki şartların ise en önemlilerinden yer alanı ise nemlendirmedir. Mantarhane odalarının nemli sıcak ve ışıklı bir ortamda olması gerekmektedir ancak bu şekilde sağlıklı verim alınabilir.

Mantarın bulunduğu ortamdaki nem oranın sabit ve zamanlı bir şekilde aynı döngü içinde çalışması gerekmektedir bu sayede yetiştirmekte olduğunuz mantarların doğadaki istenilen ortamı bulması ve verim alması da sağlanmış olur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir